Otrdiena, 25. jūnijs
Ievadvārdi mēnesim Mēneša dziesma

Janvāra mēnesis Baznīcā


Cik laimīgs būs šis jaunais gads?
Nelielās pārdomas kārtējā jaunā gada sākumā uzdrošinos sākt ar šo retorisko jautājumu, labi apzinoties, ka neesmu visai oriģināls. Gadu miju raksturo īpaša svētku noskaņa, kas rada teju vai mistisku gaisotni, kurā viegli, kā tādi krāsaini ziepju burbuļi dzimst cerības, rodas apņemšanās, tiek teikti daudzsološi vēlējumi un tamlīdzīgi. Taču nepaiet ne pāris dienu, un ļaudis saprot, ka viss turpinās tāpat kā iepriekš, ja neskaita izmaiņas likumdošanā vai nodokļu politikā, kuras parasti stājas spēkā tieši ar jauno gadu un bieži vien padara dzīvi vēl smagāku, palīdzot atjēgties no eiforijas un atgriezties realitātē.

Varbūt tieši tādēļ Baznīca katra jaunā gada sākumā aicina uzlūkot Dieva Māti, jo viņas godam veltītie svētki izrotā janvāra pirmo dienu. Jaunava Marija sevī iemieso gan dziļi mistisku garīgās dzīves pieredzi, gan arī ciešu saikni ar dzīves realitāti, kura ietver sevī ciešanas un pārbaudījumus, taču tajā pašā laikā dod daudz prieka un māca atstāt vietu paļāvībai. Gan savas attieksmes dēļ, gan arī spēcīgā aizbildniecības spēka dēļ Kristus Māte ir labākais ceļabiedrs, lai uzsāktu jauno gadu. Ieliksim savu roku viņas rokā un droši turpināsim dzīves svētceļojumu paļāvībā uz Dievu!

Svētki un piemiņas dienas janvārī
Īpašu garīgu akcentu gada sākumam piešķir Triju ķēniņu jeb Zvaigznes diena 6. janvārī, kad pieminam Jēzus Kristus epifāniju – parādīšanos tautām. Šogad svarīgos svētkus svinēsim svētdienā, kas tiem piešķir īpašu garīgu akcentu un dod iespēju tajos piedalīties ievērojami lielākam ticīgo skaitam nekā parasti. Drīz pēc tam, Kunga Jēzus Kristīšanas svētkos, noslēgsies arī Ziemassvētku liturģiskais laiks, pat ja Kristus Dzimšanas svētku noskaņa mūsu dievnamos saglabāsies līdz pat Kunga Prezentācijas svētkiem 2. februārī.

Janvārī godināsim daudzus svētos, piemēram, svēto Agnesi, svēto Vincentu, svēto Akvīnas Tomu un citus. Šī Mieram tuvu izdevuma noslēdzošā sadaļa Mēneša svētais mani pārsteidza, jo vispirms izlasīju tās varones vārdu un tikai tad ieraudzīju viņas fotogrāfiju. Šajā mēnesī varēsim apcerēt godājamās Annas de Giņē dzīvi. Likās, ka būs darīšana ar kādu cienījamu dāmu gados, taču izrādījās, ka šī persona ir desmitgadīga franču meitenīte no Savojas, kura dzīvoja 20. gadsimta sākumā. Viņas tētis, aristokrāts un drosmīgs virsnieks, zaudēja dzīvību Pirmā pasaules kara laikā, atgādināšu, ka pavisam nesen pieminējām 100 gadus kopš šī militārā konflikta beigām. Briesmīgais karš atņēma dzīvību daudziem un skāra neskaitāmas ģimenes. Anna, būdama vecākā meita, centās būt atbalsts mātei un uzņēmās atbildību par pārējiem bērniem. Savā īsajā dzīvē viņa sasniedza dziļu garīgo pilnību un apliecināja, ka svētums ir iespējams jebkurā vecumā. Kopš Baznīca kanonizēja mazos Fatimas vizionārus svēto Jacintu un svēto Francisku, nav nekādu šaubu, ka arī mazi bērni var sasniegt lielu svētumu. Cerēsim, ka Anna de Giņē, kuru par godājamo pasludināja svētais Jānis Pāvils II, pavisam drīz ierindosies starp šiem mazajiem, bet drosmīgajiem ticības lieciniekiem Baznīcas oficiāli kanonizēto svēto sarakstā.

Lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību
Svarīgu akcentu janvārim, tāpat kā katru gadu, piešķir Lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību, kura tradicionāli sākas 18. janvārī un noslēdzas Svētā Pāvila atgriešanās svētkos 25. janvārī. Lūgšanu nedēļas tēmu “Tu meklēsi taisnību un neko citu kā vien taisnību” šogad ir formulējuši musulmaniskās Indonēzijas kristieši, iedvesmojoties no Atkārtotā likuma grāmatas 16. nodaļas 20. panta.

Būtisku pienesumu dziļākai izpratnei par ekumenismu gūsim, iedziļinoties sadaļā Mēneša liecinieks, kurā, tāpat kā pērn, satiksim kādu luteriskās kopienas pārstāvi. Mācītājs Atis Freipičs saka: “Es sevi apzinos kā katoli.” Atļaušos piezīmēt, ka šāda pozīcija mūsdienu Latvijas luteriskajā baznīcā ir ļoti à la mode. Redzēsim, kur tā mūs aizvedīs. Pagaidām izmantosim iespēju iepazīties ar luterāņu mācītāja ikdienu, kuru piepilda pastorālā darba pienākumi, kā arī rūpes par ģimeni. Pēc mācītāja Ata Freipiča iniciatīvas un viņa vadībā nu jau vairāku gadu desmitu garumā notiek atjaunošanas darbi Griezes baznīcā, kas iepriekš bija viens no daudzajiem novārtā pamestajiem luterāņu diev­namiem mūsu zemē.

Pāvesta lūgšanu nodoms
Šī gada pirmajā lūgšanas nodomā pāvests aicina jauniešus iet Marijas skolā. Turklāt viņš īpaši uzrunā Latīņamerikas iedzīvotājus: “Par jauniešiem, it īpaši par Latīņamerikas jauniešiem, lai pēc Marijas piemēra viņi atbild Kunga Jēzus aicinājumam liecināt pasaulei par Evaņģēlija prieku!”

Pirmajā brīdī man dīvaini šķita tas, ka Svētais tēvs pievērš īpašu uzmanību kādam noteiktam reģionam. Likās, ka tas ir saistīts ar nacionālu sentimentu, zinot, ka pāvests Francisks pats nāk no Argentīnas. Taču tad atcerējos, ka Pasaules Jauniešu dienas šogad notiks Latīņamerikā, proti, Panamas Republikā, kur tās norisināsies no 22. līdz 27. janvārim, jo tajā laikā Panamā esot labāks klimats. Mirklī viss kļuva skaidrs. Turklāt Jauniešu dienu tēma šoreiz būs izteikti mariāniska, tā ir ņemta no svētā Lūkasa evaņģēlija: “Lūk, es esmu Kunga kalpone, lai man notiek pēc tava vārda!” (Lk 1, 38)
Atbalstīsim pāvestu svarīgajā lūgšanā par jauniešiem, lūgsimies par to, lai Jauniešu dienu norise Panamā ir veiksmīga, kā arī apzināsimies, ka šajās dienās mēs visi lielākā vai mazākā mērā esam jaunieši!

Noslēgumā gribu novēlēt visiem Mieram tuvu lasītājiem Dieva svētību jaunajā gadā, kā arī aicināt izmantot arī turpmāk savai ikdienas lūgšanai mūsu mazo grāmatiņu. Vēlos citēt vienu no mūsu priesteriem, kurš savā komentārā raksta: “Lai jaunajā gadā, lasot šo grāmatiņu, jūs sajūtat Dieva maigo pieskārienu!”

Priesteris Edgars Cakuls

Mieram tuvu jūnijs 2019