Sestdiena, 22. februāris
Ievadvārdi mēnesim Mēneša dziesma
Mēneša svētais

Svētā Doroteja


Svētā Doroteja no Cēzarejas,
jaunava un mocekle
Piemiņas diena 6. februārī

Kopš 9. gadsimta svētas Dorotejas piemiņas diena tiek svinēta 6. februārī. Šajā datumā latviešu vārda dienu kalendārā ir pieminētas Dace, Dārta un Dora – latviski saīsinājumi vārdam Doroteja. Toties jāatzīst, ka latviešu valodā gandrīz nav atrodama pārbaudāma informācija par šo svēto, kuru godina gan Rietumu, gan Austrumu rita Baznīca (jo līdz 11. gadsimtam kristīgā Baznīca bija vienota). Tādēļ centos apkopot informāciju, kas pieejama dažādās valodās, no dažādiem avotiem, lai ieskicētu svētās Dorotejas portretu. Pamatā izmantoju jau pieminētās “Zelta leģendas” tulkojumu krievu valodā.

Runājot par Doroteju, vārds “leģenda” tiešām ir piemērotāks nekā vārds ‘biogrāfija’. Sausi fakti izklausītos diezgan šausminoši – spīdzināšana, vārīšana eļļā, šaustīšana, galvas nociršana. Bet kā lai attēlo pirmkristiešu nelokāmo ticību, mīlestību pret Jēzu Kristu, ar prieku un pateicību pieņemtas ciešanas ticības dēļ? Tieši šo mocekļu izlietās asinis ir nesušas bagātīgus augļus Baznīcā, šī autentiskā liecība daudzus jo daudzus pievērsa kristīgajai ticībai.

Pateiksimies Dievam par šo Baznīcas dārgmantu, iepazīstoties ar leģendu par svēto jaunavu Doroteju, kura tiek uzskatīta par dārznieku un floristu aizbildni. Viņas mirstīgās atliekas glabājas Svētās Dorotejas, Kristīnes, Kalistas un Teofila baznīcā Romā, Trasteverē.

“Zelta leģendu” par svēto Doroteju lasiet “Mieram tuvu” feburāra numurā Daces Biltaures sagatavotajā sadaļā “Mēneša svētais”.

Mieram tuvu februāris 2020